J
I
K
A
B
دوشنبه 1 مهر 1398 15:16:53

  اخبار و تازه ها
  7 مهر 1397 14:50:45
  معاون علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور:
  مشكلات استان ايلام احصاء شده است/ به زودي جلسه‌اي با حضور استاندار و مديران استان در تهران تشكيل مي‌شود

  معاون علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور با اشاره به احصاء مشكلات شهرستان‌هاي مختلف استان ايلام گفت: در سال 1397 از بخشي از ظرفيت‌هاي بودجه براي تخصيص استفاده خواهد شد و در بودجه سال آينده نيز اين پروژه‌ها تامين اعتبار خواهند شد.

  به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان، دكتر «سعيد نمكي» در جلسه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان اظهار كرد: نقش آفريني ويژه ايلام در دوران دفاع مقدس و عبور زائران عتبات عاليات از آن ويژگي‌هايي است كه اين استان را در كانون توجه قرار داده است.

  وي با اشاره به كاستي‌ها و قابليت‌هاي استان در زمينه‌هاي مختلف ، اظهار كرد: خودكشي از فرط نااميدي و ديگر آسيب‌هاي اجتماعي ايلام مسئوليت‌ همه‌ي متوليان را سخت‌تر كرده و بايد به فكر راهكارهاي علمي در اين زمينه باشيم.

  معاون علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور با تبيين شرايط كنوني بين‌المللي گفت: متاسفانه عده‌اي در داخل دانسته يا ندانسته و گاهي براي ناديده گرفتن خدمات دولت در زمين دشمن بازي مي‌كنند اين در حالي است كه در دولت تدبير و اميد كارهاي بزرگي انجام گرفته كه از اين جمله مي‌توان به تخصيص صد در صدي بودجه دانشگاه‌ها و پرداخت معوقات آموزش و پرورش اشاره كرد.

  دكتر نمكي با تاكيد بر اينكه در شرايط كنوني همه بايد زير بيرق ولايت، براي برون‌رفت از مشكلات كنوني تلاش كنيم، تصريح كرد: در اين شرايط نبايد كسي براي اداره كشور نگران باشد چون با عقلانيت و توكل و اتحاد اين مشكلات حل و اين مسير سخت طي خواهد شد.

  وي با بيان اينكه در عرصه فرهنگ در استان خيلي دير عمل شده است، تصريح كرد: هرچند يكي از دلايل آسيب‌هاي اجتماعي فقر است، اما فقر تنها دليل روان‌پريشي نيست و جو غم‌انگيز استان تنها ريشه در فقر ندارد چون از طرفي درويش خرسند كم نداريم و از طرف ديگر كم نيستند كساني كه با وجود توانگري گرفتار آسيب‌هاي اجتماعي هستند.

  معاون علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور با تاكيد بر اينكه اهل هنر و رسانه بايد به داد مردم برسند، تصريح كرد: لازم است در اين زمينه كميته‌اي با حضور اساتيد و دستگاه‌هاي مرتبط  تشكيل و راهكارهاي منطقه‌اي تدوين شود چون نمي‌توان براي مملكت نسخه‌ي يكسان پيچيد.

  وي با بيان اينكه اين مشكلات تنها مختص به ايلام نيست، هرچند در ايلام وقت نداريم و دقيقه 90 را هم گذرانيده‌ايم، تصريح كرد: شخصا در اطراف حرم امام رضا(ع) مشكلاتي را ديده‌ام كه به خاطر آنها ساعت‌ها گريه كرده‌ام، بنابراين ريشه مشكلات علاوه بر مسائل اقتصادي، نبود زيرساخت‌هاي فرهنگي و هنري  و پرهيزهاي سنتي است.

  وي از كمك به فضاهاي ورزشي خبر داد و گفت: مهمترين موضوع طرح آموزشي براي مدارس در زمينه آسيب‌هاي اجتماعي است و اين كار در قالب طرح نماد از مدارس شروع خواهد شد و اگر اين كار را درست انجام دهيم برنده خواهيم شد و هدف اين است كه بچه‌هاي اين سرزمين را دريابيم و اگر توانستيم اين نسل را پرورش دهيم جامعه را تربيت كرده‌ايم و در اين طرح انحراف رفتاري كودكان و نوجوانان تشخيص داده خواهد شد.

  دكتر نمكي از بي‌سوادي به عنوان بمب انتحاري ياد و تاكيد كرد: بايد بازماندگان از تحصيل را دريابيم و از طرف ديگر بايد بدانيم كه مدارس 10 و 20 نفره تاثير تربيتي چنداني ندارند ، بنابراين بايد در مناطق مختلف مجتمع‌هاي آموزشي را ايجاد كنيم، چون دانش‌اموزان در مدارس چند نفره ايزوله بار مي‌آيند و اجتماعي نمي‌شوند.

  وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به موضوع آموزش عالي در استان اشاره كرد و گفت: دانشگاه‌ها بايد بتوانند براي حل مسائل اجتماعي منطقه خود راهكار بدهند و دانشگاهي كه از عهده اين وظيفه برنيايد رسالت خود را ناديده گرفته است.

  وي درباره بخش بهداشت و درمان هم گفت: ديگر زمان بيماري‌هاي واگيردار گذشته و نوع زندگي شكل بيماري‌ها را تغيير داده و بسياري از اين بيماري‌هاي امروز نتيجه‌ي ندانم‌كاري‌هاي گذشته است كه بايد امروز هم براي فردا برنامه‌ريزي كنيم.

  معاون علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور بر به انجام رسيدن سيستم ارجاع، پزشك خانواده و پرونده الكترونيك  تاكيد كرد.

  دكتر نمكي با اشاره به فعاليت‌هاي دولت تدبير واميد در مرزها در بخش تجهيز به امكانات روز، تصريح كرد: نكته مهم در اين زمينه توانمندسازي مرزنشينان است و معتقدم اگر صداي خنده مرزنشينان مرفه را نشنويم مجبوريم صداي پوتين نظاميان را بشنويم.

  وي از كمك براي تكميل فاز اول زندان مركزي ايلام خبر داد و با انتقاد از روند غيركارشناسانه اين ساختمان در سال‌هاي گذشته، گفت: بايد به حرفه‌آموزي زندانيان توجه ويژه داشته باشيم.

  معاون سازمان برنامه و بودجه شرايط محيط زيست و تنوع زيستي استان را غم‌انگيز توصيف كرد و گفت: امكان احياء وجود دارد چون استان ايلام از نظر اكوتوريسم جزء بهترين استان‌ها است و اقدامات كارشناسانه تنوع گونه‌ها را به دنبال خواهد داشت.

  وي با اشاره به بازديد از روستاي تاريخي «سراب‌كلان» گفت: بايد با كمك دانشگاه‌ها زون اصلي شهر تاريخي را بررسي و ساختمان  هاي مردم را خريداري و زمينه‌ي انتقال روستا به سايت جديد را فراهم كنيم.

  سعيد نمكي درباره روند تامين اعتبار اين طرح‌ها، اظهار كرد: در سال 1397 از بخشي از ظرفيت‌هاي بودجه براي تخصيص استفاده خواهد شد و در بودجه سال آينده نيز اين پروژه‌ها تامين اعتبار خواهند شد.


  Powered by Tetis PORTAL